Geleceğin İstanbul’u yazısı


Dış Politika
M.Necati Özfatura
necati.ozfatura@tg.com.tr
10 Mayıs 2011 Salı

Geleceğin İstanbul’u

Başbakanın açıkladığı “Kanal İstanbul”un detayları da konuşulmaya başlandı. Buna göre, İstanbul Boğazındaki 3 köprünün bağlantı yolları İstanbul Kanalının üzerinden geçecek. Kanal tahminen 40 kilometre uzunlukta, 105 metre genişliğinde ve 25 metre derinliğinde olacak.
İstanbul Kanalının maliyeti 10 milyar doları bulacak. 152 milyon metreküplük hafriyatın maliyeti 4.5 milyar TL. Kullanılacak beton 7 milyon 875 bin metreküp maliyeti 788 milyon TL. Kullanılacak demir 1 milyon 395 bin ton Maliyet 2 milyon TL. Hafriyat ile Karadeniz’de bir suni ada ve bu adada havaalanı düşünülüyor. Osmanlının Karadeniz’i Marmara’ya bağlama hayalini Başbakan Erdoğan İNŞALLAH gerçekleştirir. Çatalca ve Silivri hattı yerine Kemerburgaz-Gümüşdere’den Olimpiyat Stadı-Başakşehir ya da Altınşehir yakınında Büyükçekmece güzergâhı olabilir. Arazi düzdür. Çatalca-Silivri arasında Istranca Dağları vardır. İstanbul Kanalının İstanbul Boğazının akıntısını değiştireceği ve İzmir Körfezinin kirleneceği görüşünün gerçek dışı olduğunu bakanlık açıklamıştır.
Marmaray Projesini tarihî çanak ve çömleklerle 4 yıl geciktirenler İstanbul Kanalı için de aynı taktiği yapabilir. İstanbul Boğazı altında tünel projesi Sultan 2. Abdülhamid Han’ın projesi idi. 1856’da proje hazırlanmış idi. Savaşlar sebebi ile gerçekleşmedi. Bu projeyi çok sayıda kişi ve kuruluş sahiplendi. Mühim olan icraattır. Varsayalım İslam Ortak Pazarı gerçekleşmiş olsa; bu konuda yüzlerce yazı yazan ben, bu projenin sahibi mi sayılacağım? Şu güne kadar birçok defa gündeme gelen böylesine bir proje İNŞALLAH bu defa gerçekleşir. Artık İstanbul 7 tepe, 1 ada, 2 yarımada, 3 havaalanı, 3 Boğaz köprüsü olarak sayılacak. Ada İstanbul Boğazı ile İstanbul Kanalı arasında kalan kısım olacak. (Avrupa Adası) Kanaldan günde 150-160 gemi geçecek. Süveyş Kanalından günde 55, Korint Kanalından 30, Panama Kanalından günde 38 gemi geçiyor…
İstanbul Kanal projesi yurt içi ve dışında geniş akis meydana getirdi. Başbakanın hayal gücü normalin üstündedir. Projeye karşı çıkanlar orman arazileri ve su havzalarının rant olacağını, ekolojik dengenin zarar göreceğini ve İstanbul nüfusunun 30 milyona çıkacağını ileri sürmektedir. Montrö Anlaşması yürürlükte olacaktır. Bir projeden sonra Akşehir-Eğirdir-Beyşehir Gölleri birleştirilerek Akdeniz’e ulaştırılması gündemdedir.

Bu yazı Duyuru içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s